Skip til hoved indholdet MinSide MinSide

Aktiviteter for dig

Boligforeningen tilbyder dig som beboer mulighed for at deltage i forskellige aktiviteter til fordelagtig pris. Aktiviteterne er alt fra udflugter, køb af billetter til Svømmestadion Danmark, foredrag og m.m.

Køb svømmebilletter til Svømmestadion Danmark

Fritidsudvalget har købt billetter til badeglade børn og voksne.
Billetterne sælges løbende i åbningstiden fra kontoret Nygårdsvej 37.

Billetpris:

Voksne: 70 kr.

Børn / Pensionister: 45 kr. (børns aldersgruppe: 3-15 år)

Du kan maksimalt købes 5 billetter pr. dag enten 5 stk. voksne og/eller 5 stk. børn.

Grønland i sand! 11. juni 2025

Sandskulptur i Søndervig og efterfølgende tid på egen hånd i Søndervig. På hjemturen eftermiddagskage i Outrup.

Denne dag går turen til Søndervig, hvor vi besøger sandskulpturerne. Årets tema er Grønland, hvor dygtige kunstnere fra hele verden fortolker Grønlands fascinerende historie og kultur fra istid til nutid - alt sammen skabt af sand. Efter sandskulpturerne bliver der tid på egent hånd til at udforske Søndervig, inden vi mødes ved bussen og fortsætter sydpå. Næste stop er i Outrup, hvor vi får eftermiddagskaffe og -kage i de hyggelige omgivelser, inden vi kører retur mod Esbjerg. En dejlig familietur, så tage børnene med og oplev sandskulptur-mesterværkerne, hyggelige Søndervig og fælles afslutning i Outrup.

Det praktiske:

Bussen kører fra museumspladsen på dagen:

Afgang: kl. 9.00

Forventet hjemkomst: kl. ca. 17.30

Billetpris: 150 kr. pr. deltager (inkl. bus, adgang til Sandskulptur og kaffebord i Outrup)

Billetsalg: fra torsdag den 8. maj 2025


Det med småt:

Fritidsudvalget har billetter til arrangementet, som sælges efter princippet først-til-mølle ved opringning på tlf. 7613 5092 – telefonen åbner kl. 14.00 og lukker, når der ikke længere er gang i salget. Kontakt herefter Kundeservice på tlf. 7613 5050.
Du betaler for billetten enten ved at få lagt billetudgiften oveni din husleje eller via MobilePay – transaktion skal foretages umiddelbart efter købet.

Der udleveres ingen fysisk billet til arrangementet. Dit navn registreres på deltagerliste og krydses af ved fremmøde ved bussen.

Maksimal 5 billetter pr. husstand.

Hør den skaldede frisør synge! Onsdag den 2. juli 2025

Varde Sommerspil: "Den skaldede frisør"

Varde Sommerspil 2025 byder på "Den Skaldede Frisør The Musical", som er en romantisk komedie tilsat både skarp humor og citronsmag. Ida, som er frisør, har mistet alt sit hår efter kemobehandling. Hendes mand Leif støtter hende ikke særlig meget. Det viser sig faktisk, at han er utro med Tilde fra bogholderiet. Ida tager ham i bogstavelig forstand med bukserne nede. Det hele bliver en rodet affære, fordi hele familien skal til bryllup i Italien, hvor Idas datter Astrid skal giftes med Patrick. Forretningsmanden Philip er Patricks far. Han har mistet sit live kærlighed og troen på at finde lykken igen, men da Philip møder Ida, opstår der sød musik, og kærlighedskomedien kan tage sin begyndelse.

Det er Susanne Bier selv, der står bag musicalversionen af "Den Skaldede Frisør". Manuskriptet har hun skrevet i samarbejde med sin faste medforfatter Anders Thomas Jensen. Danmarks legendariske popsnedker, Thomas Helmig, har skab det musikalske univers med en række skønne sange, som gør handlingen endnu mere medrivende. Hvis du gerne vil med og opleve en forrygende musical, kører bussen mod Varde onsdag den 2. juli 2025.

Det praktiske:

Bussen kører fra museumspladsen på dagen:

Afgang: kl. 19.00

Forventet hjemkomst: ca. kl. 23.00

Billetpris: 150 kr. pr. person (inkl. bus og forestilling)

Billetsalg: fra torsdag den 15. maj 2025

Det med småt:

Fritidsudvalget har 40 billetter til arrangementet, som sælges efter princippet først-til-mølle ved opringning på tlf. 7613 5092 – på salgsdagen åbner telefonen kl. 14.00 og lukker, når der ikke længere er gang i salget. Kontakt herefter Kundeservice på tlf. 7613 5050.

Du betaler for billetten enten ved at få lagt billetudgiften oveni din husleje eller via MobilePay – transaktion skal foretages umiddelbart efter købet.

Billetter afhentes på kontoret Nygårdsvej 37, 6700 Esbjerg i åbningstiden.

Maksimal 5 billetter pr. husstand.

Pensionisttur til Bogense og rosenfestival lørdag den 2. august 2025

Årets pensionistudflugt går i år til Rosenfestival i Bogense.

Den 2. august 2025 kører bussen til Nordfyns Rosenfestival i Bogense, hvor en kæmpe buket af oplevelser venter. Byen vil være pyntet med mere end 100.000 rosenhoveder, arrangeret i imponerende dekorationer, der følger årets tema. Tidligere temaer har f.eks. været "Sport" og "Danmark".

Dagen byder på musikalsk underholdning, der skaber en festlig stemning i de charmerende gader. Vi får en unik mulighed for at møde en lokal rosengartner, som vil dele sin viden om rosen produktion direkte på marken.

Der vil være udstillinger med smukke blomsterdekorationer, og du kan købe roser med hjem for at forlænge oplevelsen. Byens spisesteder frister med lækker mad og drikkevarer, som kan nydes rundt omkring i byen.

Rosenfestivalen er en af Nordfyns helt store begivenheder, som årligt tiltrækker mellem 30.000 og 35.000 besøgende i løbet af weekenden.

Det er en fantastisk mulighed for at opleve Bogense i fuldt flor og deltage i en festlig fejring af rosens skønhed.

Det praktiske:

Bussen kører fra museumspladsen på dagen:

Afgang: kl. 9.00

Forventet hjemkomst: ca. kl. 19.00

Billetpris: 150 kr. pr. person (inkl. bus og rundstykke)

Billetsalg: fra torsdag den 26. juni 2025

Det med småt:

Deltagelse kræver, at den der køber billet står som hovedlejer på lejekontrakten og lejeren skal være over 65 år (ledsager må gerne være under 65 år).

Fritidsudvalget har 52 billetter til arrangementet, som sælges efter princippet først-til-mølle ved opringning på tlf. 7613 5092 – på salgsdagen åbner telefonen kl. 14.00 og lukker, når der ikke længere er gang i salget. Kontakt herefter Kundeservice på tlf. 7613 5050.

Du betaler for billetten enten ved at få lagt billetudgiften oveni din husleje eller via MobilePay – transaktion skal foretages umiddelbart efter købet.

Der udleveres ingen fysisk billet til arrangementet. Dit navn registreres på deltagerliste og krydses af ved fremmøde ved bussen.

Maksimal 5 billetter pr. husstand.

Vi gentager succesen: Djurs Sommerland! Lørdag den 13. september 2025

I september pakker vi bussen og tager til Djurs Sommerland.

Sidste års udflugt til Djurs Sommerland blev en bragende succes med en fyldt bus med forventningsfulde børn, unge og voksne. Fritidsudvalget har derfor besluttet at tage til Bjurs Sommerland igen og håber på lige så stor tilslutning som sidst.

I Djurs bliver vi mødt af mere end 60 sjove aktiviteter. Alt lige fra det imponerende berg-og-dal-bane "Piraten" til det børnevenlige "Juniorland". Djurs Sommerlands seneste aktivitet er et 60 meter højt droptårn - tør du?

Hvis du ikke er til aktion i håret, kan du gå på opdagelse i dyreparken med mere en 700 dyr.

Ta' med og få en dejlig dag med masser af opleverser for alle aldre.

Det praktiske:

Bussen kører fra museumspladsen på dagen:

Afgang: kl. 8.30

Forventet hjemkomst: ca. kl. 19.30

Billetpris: 150 kr. pr. person (inkl. bus og entré)

Billetsalg: fra torsdag den 14. august 2025

Det med småt:

Fritidsudvalget har 79 billetter til arrangementet, som sælges efter princippet først-til-mølle ved opringning på tlf. 7613 5092 – på salgsdagen åbner telefonen kl. 14.00 og lukker, når der ikke længere er gang i salget. Kontakt herefter Kundeservice på tlf. 7613 5050.

Du betaler for billetten enten ved at få lagt billetudgiften oveni din husleje eller via MobilePay – transaktion skal foretages umiddelbart efter købet.

Der udleveres ingen fysisk billet til arrangementet. Dit navn registreres på deltagerliste og krydses af ved fremmøde ved bussen.

Maksimal 5 billetter pr. husstand.

Nygårdsvej 37
DK-6700 Esbjerg

CVR nr. 50196011

Telefon: +45 7613 5050
post@ungdomsbo.dk

Links