Skip til hoved indholdet

Er du ved at flytte ind eller ud? Har du spørgsmål omkring indretning af din bolig, betaling af din husleje eller vil du læse om de muligheder, der er ved at bo til leje? Find oplysningerne her.

Bytte bolig

Gå tilbage
Bytte bolig

Det er en ideel løsning, når to familier eller husstande er enige om, at de begge ved bytningen kan få en bolig, der passer bedre til deres aktuelle og fremtidige behov.

Som lejer i en almen bolig har du ret til at bytte din bolig med en anden, som også bor til leje. Boligforeningen kræver dog, at du skal have boet i lejebolig i 3 år og bytter bolig med en anden, der også har bytteret. Muligheden gælder ikke for beboere i andelsboliger.

Flytning mellem boligerne betragtes som almindelige fra- og indflytninger. Det betyder, at lejemålet skal opsiges, synes og istandsættes som ved enhver anden fraflytning.

Derudover skal der udfærdiges en lejekontrakt, som skal være underskrevet inden flytning, husleje og indskud skal også være betalt inden nøglen til boligen kan udleveres.

Boligbyttet skal ansøges og godkendes af Boligforeningen Ungdomsbo. 

Du kan læse mere om reglerne om bytte i Lov om leje af almene boliger §69. Se lovreglerne på www.retsinformation.dk